Elecbee 12W AC220V to Dual DC +-5V/12V/15V Low Noise Linear Power Supply Kit AC-DC 78XX 79XX LDO Module
SKU: EB0044213
Favorites
Key Features
Input Voltage: AC 220V 50Hz
Output Voltage: 9V/15V/18V (Dual output)
Output Power: 12W (9V 0.66A; 15V 0.4A; 18V 0.33A)
Input/Output Lead length: 170MM
Size: 50mm × 28mm x 44mm
Weight: 410g
Applications:
ADC/DAC/Operational Amplifier
RS232 RS485 RS422 Bus
Audio equipment
LCD power supply
Instrumentation equipment
ARM STM32 MCU Board
Audio power amplifier Power amplifier
Motor Power
Instrumentation multimeter
Wifi/Router/Ethernet devices
Packgae includes:
1 x AC 220V to DC ±5V ±12V ±15V Linear DC power supply
1 x Transformer
Show More
Attribute
Value
Voltage - Input
9~12VAC / 15~18VAC
Description
Description:
AC 9V TO DC -5V/+5V Converter:
IC: 7805/7905
Input AC 9-12V(12W),Output DC -5V/+5V
Maximum output current : +5V 600MA;-5V 600MA
AC 15V TO DC -12V/+12V Converter:
IC: 7812/7912
Input AC 15-18V(12W),Output DC -12V/+12V
Maximum output current : +12V 400MA;-12V 400MA
AC 18V TO DC -15V/+15V Converter:
Input AC 18-24V(12W),Output DC -15V/+15V
Maximum output current : +12V 300MA;-12V 300MA
Shopping Guide
Shipping
Delivery Period
Elecbee ships orders once a day at about 5pm except Sunday.
Once shipped, estimated delivery time depends on the below carriers you chose.
Express: 3-7 days.
Standard Post: 7-20 days.
Shipping RatesShipping rates for your order can be found in the shopping cart.
Shipping OptionsWe offer express and standard delivery services.
OrderingHow to BuyElecbee accepts online orders.
Add to cart > Check out > Submit order > Complete payment > Delivery
PaymentPayPal, Credit Card includes Visa, Master, American Express, Bank transfer.
Recommended For You
Reviews
ELECBEE
All reviews come from verified purchasers
0%
4
0%
3
0%
2
0%
1
0%